Blogowanie stało się modne. Prawie każdy z nas ma jakiś blog: personalny lub zawodowy. Chcemy zaistnieć w sieci. Musimy się przyłożyć i włożyć sporo wysiłku, aby stał się on poczytny. Trzeba znaleźć jakiś sposób na jego uatrakcyjnienie. Nie od dziś wiadomo, że zdjęcia mają tę magiczną moc przyciągania. Wpis bez ilustracji jest niekompletny. Brakuje mu czegoś. Nie wszyscy wiedzą, że istnieją specjalne strony w sieci oferujące gratisowe zdjęcia, które możemy wykorzystać właśnie w blogu. Musimy wiedzieć, gdzie należy ich szukać.

Jest wiele odmian serwisów społecznościowych. Są też takie, które pozwalają dzielić się użytkownikom tego portalu i nie rzadko w ogóle wszystkim użytkownikom Internetu plikami. Takie serwisy mają ogromne zaplecze serwerowe. Te serwery dysponują prawie niewyobrażalną dla zwykłego użytkownika komputera przestrzeń dyskową, na którą użytkownicy mogą wysyłać i tam przechowywać dane. Tymi danymi są np. zdjęcia, filmy, muzyka, programy oraz wiele innych rodzajów plików. Bardzo popularnym serwisem społecznościowym, na którym można dzielić się swoimi filmikami i muzyką jest serwis „youtube”. Można na niego wgrywać swoje nagrania z kamery, telefonu komórkowego. Są opcje oceny przez innych użytkowników oraz zamieszczania przez nich komentarzy. Mogą to robić tylko zarejestrowani użytkownicy. Nie jest to serwis bezpośrednio nastawiony na zdobywanie przyjaciół i szukanie najmowych, ale jest opcja dodania użytkownika do listy przyjaciół za jego zgodą. Można na ten serwis też wysłać nagranie prosto z naszej kamery internetowej. Jest też wiele innych podobnych serwisów, także Polskich. Trzeba odróżnić serwis społecznościowy od najzwyczajniejszych serwisów hostingowych. Są także hybrydy serwisów hostingowych i społecznościowych. Zdobywają one coraz większą popularność. Nic dziwnego skoro w jednym miejscu można połączyć tyle funkcji i możliwości.

Polecamy

  Archiwum dla Maj, 2009

  Nasza klasa

  Zamysł był prosty, stworzyć portal, który pozwoli odświeżyć szkolne znajomości. Zdaje się, że popularność tego przedsięwzięcia przerosła jego twórców. Na portalu zarejestrowanych jest ponad 25 mln kont, a ich liczba stale rośnie. Na stronie znajduję się nie tylko rejestr szkół podstawowych, ale także liceów, uczelni, szkół wojskowych, jednostek harcerskich, a nawet klubów zainteresowań. Dzięki temu mamy ogromne szanse na odnalezienie kogoś poprzez Naszą-klasę nawet wtedy, gdy nie znamy zbyt wielu szczegółów z jego życia. Nie obyło się także bez problemów, portal nieustannie wykorzystywany jest nawet przez specjalne służby do poszukiwania informacji o innych. Poprzez zamieszczanie zdjęć, chwalenie się wycieczkami czy samochodami, wiele osób straciło anonimowość. Nasza-klasa wciąć wprowadza nowe funkcje, dzięki którym możemy się maskować, nie udostępniać zdjęć dla wszystkich, blokować komentarze, czy ukrywać fakt, że szperaliśmy komuś w zdjęciach.

  GoldenLine

  Ten portal został stworzony dla ludzi, których priorytetem jest rozwój zawodowy, kariera. Użytkownikami są profesjonaliści z różnych dziedzin oraz tacy, którzy za profesjonalistów się uważają. GoldenLine wykorzystywane jest także przez osoby poszukujące pracy, ponieważ złożenie profilu wydaje się takie elitarne. Na swoim koncie, użytkownik posiada możliwość wpisania całego CV, zamieszczenia wielu ważnych informacji oraz pochwalenia się dotychczasowymi osiągnięciami. W ramach portalu powstały także fora tematyczne, dzięki którym specjaliści z wielu branży wymieniają się poglądami. Użytkownicy zawsze występują tu podpisani własnym imieniem i nazwiskiem, nie ma miejsca na anonimowość. W niektórych kręgach GoldenLine uważany jest za portal o najwyższym poziomie intelektualnym pośród innych, polskich serwisów społecznościowych. Każdy użytkownik posiada możliwość umieszczenia jednego zdjęcia profilowego przy swojej stronie.

  YouTube

  YouTube to portal, który w zamyśle miał służyć do wysyłania i udostępniania plików wideo. W 2006 roku został wykupiony przez Google i stał się osobnym serwisem, skupiającym odrębną, niepowtarzalną „youtubową” społeczność. Większość materiałów na YouTube zostało przesłanych przez osoby prywatne. Jednak korporacje medialne, w tym CBS, BBC, UMG i inne organizacje oferują niektóre ze swoich materiałów za pośrednictwem portalu, w ramach programu partnerskiego z YouTube. Zarejestrowani użytkownicy mają prawo do przesyłania filmów, dodawania cudzych filmików jako swoich ulubionych, dodawania przyjaciół, subskrybowania kanałów, wystawiania komentarzy oraz ocen, tworzenia play list z ulubionymi filmami. Zakazane jest dodawanie filmów pornograficznych. Część „lżejszych” materiałów objęta została klauzulą „powyżej 18 roku życia”. YouTube boryka się z problemem praw autorskich, pojawiające się filmiki mają bowiem różne pochodzenie.