Blogowanie stało się modne. Prawie każdy z nas ma jakiś blog: personalny lub zawodowy. Chcemy zaistnieć w sieci. Musimy się przyłożyć i włożyć sporo wysiłku, aby stał się on poczytny. Trzeba znaleźć jakiś sposób na jego uatrakcyjnienie. Nie od dziś wiadomo, że zdjęcia mają tę magiczną moc przyciągania. Wpis bez ilustracji jest niekompletny. Brakuje mu czegoś. Nie wszyscy wiedzą, że istnieją specjalne strony w sieci oferujące gratisowe zdjęcia, które możemy wykorzystać właśnie w blogu. Musimy wiedzieć, gdzie należy ich szukać.

Jest wiele odmian serwisów społecznościowych. Są też takie, które pozwalają dzielić się użytkownikom tego portalu i nie rzadko w ogóle wszystkim użytkownikom Internetu plikami. Takie serwisy mają ogromne zaplecze serwerowe. Te serwery dysponują prawie niewyobrażalną dla zwykłego użytkownika komputera przestrzeń dyskową, na którą użytkownicy mogą wysyłać i tam przechowywać dane. Tymi danymi są np. zdjęcia, filmy, muzyka, programy oraz wiele innych rodzajów plików. Bardzo popularnym serwisem społecznościowym, na którym można dzielić się swoimi filmikami i muzyką jest serwis „youtube”. Można na niego wgrywać swoje nagrania z kamery, telefonu komórkowego. Są opcje oceny przez innych użytkowników oraz zamieszczania przez nich komentarzy. Mogą to robić tylko zarejestrowani użytkownicy. Nie jest to serwis bezpośrednio nastawiony na zdobywanie przyjaciół i szukanie najmowych, ale jest opcja dodania użytkownika do listy przyjaciół za jego zgodą. Można na ten serwis też wysłać nagranie prosto z naszej kamery internetowej. Jest też wiele innych podobnych serwisów, także Polskich. Trzeba odróżnić serwis społecznościowy od najzwyczajniejszych serwisów hostingowych. Są także hybrydy serwisów hostingowych i społecznościowych. Zdobywają one coraz większą popularność. Nic dziwnego skoro w jednym miejscu można połączyć tyle funkcji i możliwości.

Archiwum dla Czerwiec, 2009

P2M

3P2m to nowa technologia udostępniania plików polegająca na umieszczaniu plików na kontach pocztowych w przeciwieństwie do metody P2P gdzie pliki znajdują się na komputerze danego użytkownika. Kolejną różnicą pomiędzy tymi technologiami jest fakt, iż w P2P plik jest dostępny tylko wtedy, kiedy użytkownik jest podłączony do programu, a w przypadku P2m plik jest dostępny cały czasu do póki nie zostanie usunięty z serwera poczty. Kiedy chcemy wysala plik na konto poczty internetowej musimy wcześniej przygotować odpowiednio plik, tzn. nie możemy wysłać czegoś, co waży 300 mb, ponieważ maksymalna wielkość wiadomości to przeważnie 10mb, wiec dzielimy plik na party i wysyłamy pojedynczo za pomocą specjalnie do tego napisanych programów, np. Peer2Mail, Mail Resende. Zaletą wysyłania części plików jest fakt, iż nie musimy pobierać całego np. albumu muzycznego na raz to oznacza, ze, kiedy musimy wyjść to możemy przerwać pobierania, a kiedy wracamy do dokańczamy od danego partu. Wadą, tego rozwiązania jest fakt, iż, często skrzynki są blokowane przez administratorów, a także brak globalnych wyszukiwarek.

Grono

Grono.net był jednym z pierwszych, niesamowicie popularnych serwisów internetowych skupiających jakąś społeczność. Uruchomione zostało w 2004 roku, by w 2007 osiągnąć liczbę użytkowników bliską dwóm milionom. Początkowo użytkownikiem mogli zostać Ci, którzy otrzymali odpowiednie zaproszenie wysłane przez innego, zarejestrowanego użytkownika. Z czasem zasadę tę zniesiono. Struktura portalu opiera się na tworzeniu małych gron znajomych, do których dodawane są kolejne osoby. Powstały także fora tematyczne gromadzące osoby, które dyskutowały na dany temat. Dodatkowe funkcje to możliwość dodawania zdjęć, podawania linków, zaznaczania na mapie ciekawych miejsc i wiele innych.W lipcu 2009 roku jeden z wierzycieli grono.net złożył wniosek o upadłość serwisu, która spowodowana miała być niewypłaconymi wierzytelnościami. Sąd oddalił jednak wniosek. Popularność tego serwisu wciąż maleje na korzyść molosów takich jak Facebook czy Nasza-klasa.pl.

Dyski internetowe

5 Według mnie najprostszy sposób dzielenia się plikami, polegający na wysyłaniu plików na dany serwer, a następnie w bardzo przejrzysty sposób możemy sobie posegregować pliki według naszych upodobań, Kiedy już uporządkujemy pliki, możemy wysłać znajomym link do całego naszego dysku internetowego, katalogu, pliku w zależności, czym chcemy się podzielić. Pobieranie plików sprowadza się w sumie to wklejenia adresu poczekaniu, Az strona się załaduje i naciśnięcia przycisku pobierania potem czekamy i już możemy się cieszyć zdjęciami z wakacyjnego wyjazdu. Jednym z najbardziej znanych dysków internetowych jest RapidShare, chociaż uciążliwe jest ściąganie z niego plików większych niż 100 mb, jeżeli nie posiadamy konta Premium, ponieważ po każdym pliku należy czekać 15 minut. Polski Chomik jest dobry rozwiązanie dla małych plików, ponieważ jako zwykli użytkownicy możemy pobrać jedynie 50 mb na tydzień, jednakże jest kilka sposób na powiększenie tego limitu, np. możemy wykupić transfer poprzez sms, albo przez wysyłanie plików na nasz dysk otrzymujemy punkty, które potem możemy wymienić na dodatkowa możliwość ściągania plików.