Blogowanie stało się modne. Prawie każdy z nas ma jakiś blog: personalny lub zawodowy. Chcemy zaistnieć w sieci. Musimy się przyłożyć i włożyć sporo wysiłku, aby stał się on poczytny. Trzeba znaleźć jakiś sposób na jego uatrakcyjnienie. Nie od dziś wiadomo, że zdjęcia mają tę magiczną moc przyciągania. Wpis bez ilustracji jest niekompletny. Brakuje mu czegoś. Nie wszyscy wiedzą, że istnieją specjalne strony w sieci oferujące gratisowe zdjęcia, które możemy wykorzystać właśnie w blogu. Musimy wiedzieć, gdzie należy ich szukać.

Jest wiele odmian serwisów społecznościowych. Są też takie, które pozwalają dzielić się użytkownikom tego portalu i nie rzadko w ogóle wszystkim użytkownikom Internetu plikami. Takie serwisy mają ogromne zaplecze serwerowe. Te serwery dysponują prawie niewyobrażalną dla zwykłego użytkownika komputera przestrzeń dyskową, na którą użytkownicy mogą wysyłać i tam przechowywać dane. Tymi danymi są np. zdjęcia, filmy, muzyka, programy oraz wiele innych rodzajów plików. Bardzo popularnym serwisem społecznościowym, na którym można dzielić się swoimi filmikami i muzyką jest serwis „youtube”. Można na niego wgrywać swoje nagrania z kamery, telefonu komórkowego. Są opcje oceny przez innych użytkowników oraz zamieszczania przez nich komentarzy. Mogą to robić tylko zarejestrowani użytkownicy. Nie jest to serwis bezpośrednio nastawiony na zdobywanie przyjaciół i szukanie najmowych, ale jest opcja dodania użytkownika do listy przyjaciół za jego zgodą. Można na ten serwis też wysłać nagranie prosto z naszej kamery internetowej. Jest też wiele innych podobnych serwisów, także Polskich. Trzeba odróżnić serwis społecznościowy od najzwyczajniejszych serwisów hostingowych. Są także hybrydy serwisów hostingowych i społecznościowych. Zdobywają one coraz większą popularność. Nic dziwnego skoro w jednym miejscu można połączyć tyle funkcji i możliwości.

Archiwum dla Październik, 2009

Kilka rad dla początkujących

3Osoby, które nigdy wcześniej nie zajmowały się profesjonalnym czy amatorskim wykonywaniem stron powinny poszukać kilku rad.Jeśli mam być szczera, to osobiście nigdy nie zajmowałam się za bardzo projektowaniem stron internetowych, więc na ich temat mogę wypowiedzieć się wyłącznie na podstawie własnych obserwacji, które poczyniłam jak osoba, odwiedzająca różnorodne witryny. To, co najbardziej rzuciło mi się w oczy, to fakt, iż wiele amatorskich stron już od pierwszych sekund jest nieczytelnych dla przeciętnego użytkownika, bowiem wchodząc na daną witrynę nie można zorientować się, w jakim celu tak naprawdę powstała. Po drugie warto wiedzieć również, iż elementy, które naszym zdaniem mają być atrakcyjne dla innych mogą okazać się bardzo uciążliwe. I tak na przykład pojawiająca się ni stąd ni zowąd muzyka zawsze strasznie mnie irytuje, zwłaszcza, gdy nie mogę jej po prostu wyłączyć. Czasami zdarza mi się po prostu zamknąć taką stronę nim jeszcze odnajdę panel sterowania daną muzyczką, bowiem dziwne dźwięki sprawiają, że przestaję skupiać się na zawartości strony. Warto wspomnieć również o tym, iż nie ma nic gorszego niż wolno ładująca się strona.

Podręczniki o tworzeniu stron

2Na rynku istnieje wiele różnorodnych podręczników, dzięki którym tworzenie stron internetowych może stać się dla nas o wiele łatwiejszym zadaniem.Jeśli nie potrafimy poradzić sobie ze stworzeniem własnej witryny internetowej to bardzo często decydujemy się na zakup profesjonalnych podręczników. Nie jest to trudne, bo w praktycznie każdej księgarni możemy znaleźć wiele różnego rodzaju książek, dzięki którym krok po korku będziemy mogli zapoznać się z procesem tworzenia strony internetowej. Warto przy tym przejrzeć takowy podręcznik przed jego zakupieniem, bowiem powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, iż jeśli nie będzie on przejrzyście i przystępnie napisany to możemy mieć ogromne trudności z wykonaniem kolejnych czynności, jakie zostaną w nim opisane. Bardzo ważne jest również, byśmy nie rzucali się na przysłowiową głęboką wodę, bowiem jeśli nigdy wcześniej nie mieliśmy kontaktu z językiem html czy też jakimkolwiek innym, który mógłby posłużyć nam do stworzenia profesjonalnej strony to z pewnością książka dla osób zaawansowanych nie będzie dla nas pozycją odpowiednią. Poza tym warto zdawać sobie sprawę z tego, że czasami zamiast inwestować w drogie podręczniki lepiej będzie po prostu poszukać rad w Internecie.

Trudne początki w tworzeniu stron

1Dla osób, które nigdy nie miały do czynienia z tworzeniem stron internetowych z pewnością pierwsze kroki będę dość trudne.Przeglądając strony internetowe możemy odnieść wrażenie, że stworzenie takiej witryny wcale nie jest zbyt trudne. Okazuje się jednak, iż tak naprawdę grafika, szablony, a przede wszystkim język tworzenia stron może być dla nas nie do pojęcia. Oczywiście stopniowo można się wszystkiego nauczyć, jednak jeśli mamy nadzieję, iż uda nam się stworzyć barwne strony, na których będzie mnóstwo gadżetów to może okazać się, że bardzo się przeliczymy. Bardzo często nasze pierwsze strony internetowe okażą się tworami bardzo prymitywnymi, dlatego też zaistnienie za ich pomocą w Internecie może okazać się wręcz niemożliwe. Niemniej jednak jeśli włożymy w naszą pracę wiele wysiłku to może po jakimś czasie uda nam się osiągnąć w miarę zadowalający nas wynik. Jeśli jednak strony potrzebujemy w celach zawodowych, do promowania produktów naszej firmy czy też prezentowania naszych prac to być może warto byłoby zainwestować w profesjonalną stronę, którą z pewnością bardzo wiele osób będzie w stanie wykonać dla nas bez żadnego problemu.