Blogowanie stało się modne. Prawie każdy z nas ma jakiś blog: personalny lub zawodowy. Chcemy zaistnieć w sieci. Musimy się przyłożyć i włożyć sporo wysiłku, aby stał się on poczytny. Trzeba znaleźć jakiś sposób na jego uatrakcyjnienie. Nie od dziś wiadomo, że zdjęcia mają tę magiczną moc przyciągania. Wpis bez ilustracji jest niekompletny. Brakuje mu czegoś. Nie wszyscy wiedzą, że istnieją specjalne strony w sieci oferujące gratisowe zdjęcia, które możemy wykorzystać właśnie w blogu. Musimy wiedzieć, gdzie należy ich szukać.

Jest wiele odmian serwisów społecznościowych. Są też takie, które pozwalają dzielić się użytkownikom tego portalu i nie rzadko w ogóle wszystkim użytkownikom Internetu plikami. Takie serwisy mają ogromne zaplecze serwerowe. Te serwery dysponują prawie niewyobrażalną dla zwykłego użytkownika komputera przestrzeń dyskową, na którą użytkownicy mogą wysyłać i tam przechowywać dane. Tymi danymi są np. zdjęcia, filmy, muzyka, programy oraz wiele innych rodzajów plików. Bardzo popularnym serwisem społecznościowym, na którym można dzielić się swoimi filmikami i muzyką jest serwis „youtube”. Można na niego wgrywać swoje nagrania z kamery, telefonu komórkowego. Są opcje oceny przez innych użytkowników oraz zamieszczania przez nich komentarzy. Mogą to robić tylko zarejestrowani użytkownicy. Nie jest to serwis bezpośrednio nastawiony na zdobywanie przyjaciół i szukanie najmowych, ale jest opcja dodania użytkownika do listy przyjaciół za jego zgodą. Można na ten serwis też wysłać nagranie prosto z naszej kamery internetowej. Jest też wiele innych podobnych serwisów, także Polskich. Trzeba odróżnić serwis społecznościowy od najzwyczajniejszych serwisów hostingowych. Są także hybrydy serwisów hostingowych i społecznościowych. Zdobywają one coraz większą popularność. Nic dziwnego skoro w jednym miejscu można połączyć tyle funkcji i możliwości.

Archiwum dla Grudzień, 2009

Stock Exchange, Fotolia i Stockvault

Stock Exchange jest to przeogromna galeria zdjęć zawierająca ponad 350.000 wysokiej jakości zdjęć wykonanych przez ponad 30.000 fotografów. Można podzielić się własnymi fotografiami z innymi, ściągnąć ulubione zdjęcie. Tutaj naprawdę można znaleźć wiele inspiracji. Można skorzystać z niezwykłego zdjęcia i umieścić je na naszym blogu. Dzięki temu stanie się on unikalny i będzie przyciągał odwiedzających. Na stronie do dyspozycji jest forum i chat. Można dyskutować z innymi miłośnikami fotografii o technikach fotografowania, można też samemu udzielać wskazówek zdobywając autorytet. A może nawet zdarzyć się, że znajdzie się pracę. Strona wychodząc modzie na web 2.0 zastosowała formy zaangażowania użytkownika i jego wpływ na rozwój portalu. Do nich należy wymienione przeze mnie wcześniej forum, chat, komentowanie innych zdjęć. To powoduje, że serwis żyje i rośnie. Ten serwis jest bardzo znany i polecany przez wielu użytkowników zainteresowanych szczególnie fotografią. Dla każdego znajdzie się unikalna fotografia.

Fotolia zaliczana jest do pierwszych rynków o zasięgu światowym fotografii stockowej royalty free, pozwalającej profesjonalistom i amatorom na legalną sprzedaż oraz dzielenie się zdjęciami. Jest to międzynarodowa agencja stokową, w której można kupić i sprzedać online zdjęcia do użytku zawodowego Oferuje ogromną bazę zdjęć, także gratis na różne potrzeby. Dziennie przybywa tysiące nowych plików. Za każdy sprzedany plik oczywiście otrzymują wynagrodzenie. Każdy profesjonalista lub hobbista może wykorzystać swój talent i dodatkowo zarabiać. Wyszukiwanie zdjęć odbywa się za pomocą kategorii, galerii, znaczników, chmurki tagów, ostatniego zindeksowania, kraju, najlepszej sprzedaży. Spis najczęściej powtarzających się pytań (FAQ) odpowiada na różne pytania od użytkowników. Są one pomocne przy korzystaniu z serwisu. Fotolia powstała w 2005 roku. Obecnie jej społeczność osiąga ponad 5,5 milionów plików dostępnych online. Działa w 10 krajach. No i oczywiście ciągle rozwija się. Ostatnio wprowadzono możliwość zamieszczania klipów wideo.

Stockvault.net jest nowym serwisem oferującym bank zdjęć. To portal dla fotografów i miłośników fotografii. Osoby zainteresowane mogą przesłać swoje zdjęcia. Nie wymaga on rejestracji, aby pobrać zamieszczone zdjęcia. Wszystkie zdjęcia na tej stronie są darmowe dla użytku osobistego i niekomercyjnego wykorzystania. Stockvault jedynym celem jest zbieranie i średnich archiwum i zdjęć wysokiej rozdzielczości, że projektanci i studenci mogą dzielić się i korzystania w prywatnych i niekomercyjnych projektów.
Stockvault powstaje w 2001 roku. Główną ideą było zebranie fotografii dla projektantów i studentów. W ciągu następnych lat galeria rośnie. Fotograficy wystawiają swoje zdjęcia. Obecnie można swobodnie za reprezentować własne fotografie poprzez zautomatyzowany system ich umieszczania online.. Rejestrując się ma się dostęp do zaawansowanych funkcji. Szacuje się, że w ciągu ostatnich lat na stronę zagląda około 50.000 odwiedzających w ciągu dnia. Serwis zmierza w dobrym kierunku i znajdzie nowych użytkowników.

Buzznet i ImageAfter

Ludzie lubią uwieczniać swoje przeżycia za pomocą zdjęć. Wracamy z urlopów i wakacji ze wspomnieniami zapisanymi na zdjęciach. W dobie rozwoju aparatów fotograficznych cyfrowych zjawisko jest ogromnie powszechne. Następnie lubimy pochwalić się naszymi wakacjami. Chętnie umieszczamy fotki do wglądu innych. Społeczności miłośników zdjęć rozwijają się. Prawie każdego dnia przybywają noweBuzznet.com jest społecznością pozwalającą na dzielenie się zdjęciami. Rejestracja jest opcjonalna. Można załadować zdjęcia za pomocą telefonów komórkowych, umieszczać się i ponownie publikować w blogach. Strona została założona w 2002 roku przez Marc Browna i Anthony’ ego Batta, doświadczonych programistów, którzy utworzyli oryginalne oprogramowanie do publikacji zdjęć. Dzięki tej stronie można wyszukiwać zdjęcia pośród wielu i umieszczać wybrane przez nas w blogu. Każda fotografia może być oznaczona za pomocą tak zwanych tagów. Dzięki temu wyszukiwanie jest łatwe. Weryfikując licencje zdjęć można znaleźć zdjęcia gratis. Kolejnym zasobem, który znajduje się w sieci jest strona ImageAfter. Dzięki niej można znaleźć zdjęcia potrzebne nam o znakomitej ilości i różnego rodzaju. Wszystkie zdjęcia mają wysoką rozdzielczość i są do użytku prywatnego lub handlowego. Musimy sami określić do czego jest nam potrzebne dane zdjęcie. Pośród przeróżnych fotografii możemy znaleźć przedmioty, miejsca, zwierzęta, struktury mechaniczne, owady, znaki, rośliny, kwiaty itp. Jednym słowem dla każdego według jego wymagań i upodobań. Strona interesująca i użyteczna. Dla osób zainteresowanych fotografią i blogowaniem. Funkcjonalność tej strony spowoduje, że z łatwością można odnaleźć zdjęcie, które nas interesuje. Często tak bywa, że wchodzimy na wiele stron, lecz nie możemy znaleźć odpowiedniego zdjęcia. W tym przypadku można dokonać właściwego wyboru spośród takiej ilości zdjęć. Szybkie odnalezienie tego czego szukamy jest istotne. W czasach wiecznego pośpiechu nikt nie chce czekać. Użytkownicy są przyzwyczajeni do szybkiej obsługi. Serwisy, które to umożliwiają będą zawsze na topie.