Blogowanie stało się modne. Prawie każdy z nas ma jakiś blog: personalny lub zawodowy. Chcemy zaistnieć w sieci. Musimy się przyłożyć i włożyć sporo wysiłku, aby stał się on poczytny. Trzeba znaleźć jakiś sposób na jego uatrakcyjnienie. Nie od dziś wiadomo, że zdjęcia mają tę magiczną moc przyciągania. Wpis bez ilustracji jest niekompletny. Brakuje mu czegoś. Nie wszyscy wiedzą, że istnieją specjalne strony w sieci oferujące gratisowe zdjęcia, które możemy wykorzystać właśnie w blogu. Musimy wiedzieć, gdzie należy ich szukać.

Jest wiele odmian serwisów społecznościowych. Są też takie, które pozwalają dzielić się użytkownikom tego portalu i nie rzadko w ogóle wszystkim użytkownikom Internetu plikami. Takie serwisy mają ogromne zaplecze serwerowe. Te serwery dysponują prawie niewyobrażalną dla zwykłego użytkownika komputera przestrzeń dyskową, na którą użytkownicy mogą wysyłać i tam przechowywać dane. Tymi danymi są np. zdjęcia, filmy, muzyka, programy oraz wiele innych rodzajów plików. Bardzo popularnym serwisem społecznościowym, na którym można dzielić się swoimi filmikami i muzyką jest serwis „youtube”. Można na niego wgrywać swoje nagrania z kamery, telefonu komórkowego. Są opcje oceny przez innych użytkowników oraz zamieszczania przez nich komentarzy. Mogą to robić tylko zarejestrowani użytkownicy. Nie jest to serwis bezpośrednio nastawiony na zdobywanie przyjaciół i szukanie najmowych, ale jest opcja dodania użytkownika do listy przyjaciół za jego zgodą. Można na ten serwis też wysłać nagranie prosto z naszej kamery internetowej. Jest też wiele innych podobnych serwisów, także Polskich. Trzeba odróżnić serwis społecznościowy od najzwyczajniejszych serwisów hostingowych. Są także hybrydy serwisów hostingowych i społecznościowych. Zdobywają one coraz większą popularność. Nic dziwnego skoro w jednym miejscu można połączyć tyle funkcji i możliwości.

Kategoria Doba Internetu

6 Warez z angielskiego oznacza towary, w świecie internetowym oznacza strony internetowe z zamieszczonym na nich rozmaitymi produktami komputerowymi( filmy, programy, muzyka, e-booki), które zostały zmodyfikowane, np. pozbawione zabezpieczeń przed kopiowaniem. Takie „towary” można znaleźć na specjalnych stornach poświeconych warezom. Jednakże to słowa ma jeszcze drugie znaczenie, a mianowicie jest to sposób udostępniania plików poprzez dzielenie je na party tak jak ma to miejsce przy korzystaniu z metody Peer2Mail przy użyciu odpowiednich programów archiwizujących ( RAR, ZIP, Total Commander), a następnie umieszczanie ich na dyskach internetowych, darmowych serwerach http lub FTP, lub na e-skrzynach przez użycie protokołów POP3 lub SMTP. Po umieszczeniu pliku w Internecie użytkownik, jeżeli chce się z nimi podzielić z reszta społeczności zakłada nowy temat, w którym w nim opisuje, co zamieścił i dołącza linki do plików w przypadku wykorzystania dysku internetowego, a w przypadku użycia poczty elektronicznej podaje login do skrzynki o raz hasło zakodowane przez odpowiedni program.

7Ostatnio nagłośniona sprawa z jednym z największych graczy na rynku Peer2Peer, a mianowicie „The Pirate Bay” pokazało jak bardzo udostępniania plików na skale światowa jest nietolerowane. Zobaczmy, co nam mówi samo prawo na te temat ( cytat pochodzi ze strony wikipedi):

„Polskie prawo nie zabrania pobierania już rozpowszechnionych utworów audiowizualnych – zabronione jest jedynie ich nielegalne rozpowszechnianie. Prawo polskie pozwala na udostępnianie plików znajomym (np. pożyczenie płyty bratu) pod warunkiem, że nie są czerpane korzyści materialne z rozpowszechniania plików.”

To oznacza, ze wszystkie pliki udostępnione poprzez Peer2Peer, Peer2Mail, FTP oraz dyski internetowe są nielegalne, ale teraz rodzi się pytanie, skoro jest to nielegalne to, czemu istnieją takie serwisy jak RapidShare, Megaupload lub chociażby polski „Chomik”, na których przecież są pobierane opłaty, za dodatkowe możliwości lub większy transfer. Dlatego tu przestrodze dla wszystkich, którzy będą chcieli udostępnić lub ściągnąć jakiś plik z Internetu strzeżcie się, bo policja nie śpi.

4 FTP z angielskiego File Transfer Protocol – Protokół Transferu Plików modelu połączenia w sieci komputerowej typu klient serwer, który umożliwia pobieranie plików użytkownikowi z serwera i wysyłanie na serwer poprzez sieć TCP/IP. Protokół ten jest zdefiniowany, przez IETF w RFC 959. Ten rodzaj połączenia korzysta z dwóch połączeń TCP. Jedno z nich jest połączeniem kontrolnym za pomocą, którego możemy wysyłać polecenia do serwera, a drugie natomiast służy do transmisji danych m.in. plików. FTP. Połączenie FTP może działać w trybie aktywnym i pasywnym, w zależności od tego, w jakim trybie pracuje, używa innych portów do komunikacji. W trybie aktywnym FTP wykorzystuje port 21 dla poleceń oraz 20 do przesyłu danych połączenie przez serwer, natomiast w trybie pasywnym wykorzystuje port 21 do poleceń i port o numerze > 1024 do transmisji danych, oba połączenie są zestawione prze klienta. Do wysyłania plików używa się, nowszych przeglądarek internetowych, które mają wbudowane funkcje klienta FTP, albo programów, które zawierają taką opcję (FlashFXP, Total Commander, AbleFTP, FileZilla).