Blogowanie stało się modne. Prawie każdy z nas ma jakiś blog: personalny lub zawodowy. Chcemy zaistnieć w sieci. Musimy się przyłożyć i włożyć sporo wysiłku, aby stał się on poczytny. Trzeba znaleźć jakiś sposób na jego uatrakcyjnienie. Nie od dziś wiadomo, że zdjęcia mają tę magiczną moc przyciągania. Wpis bez ilustracji jest niekompletny. Brakuje mu czegoś. Nie wszyscy wiedzą, że istnieją specjalne strony w sieci oferujące gratisowe zdjęcia, które możemy wykorzystać właśnie w blogu. Musimy wiedzieć, gdzie należy ich szukać.

Jest wiele odmian serwisów społecznościowych. Są też takie, które pozwalają dzielić się użytkownikom tego portalu i nie rzadko w ogóle wszystkim użytkownikom Internetu plikami. Takie serwisy mają ogromne zaplecze serwerowe. Te serwery dysponują prawie niewyobrażalną dla zwykłego użytkownika komputera przestrzeń dyskową, na którą użytkownicy mogą wysyłać i tam przechowywać dane. Tymi danymi są np. zdjęcia, filmy, muzyka, programy oraz wiele innych rodzajów plików. Bardzo popularnym serwisem społecznościowym, na którym można dzielić się swoimi filmikami i muzyką jest serwis „youtube”. Można na niego wgrywać swoje nagrania z kamery, telefonu komórkowego. Są opcje oceny przez innych użytkowników oraz zamieszczania przez nich komentarzy. Mogą to robić tylko zarejestrowani użytkownicy. Nie jest to serwis bezpośrednio nastawiony na zdobywanie przyjaciół i szukanie najmowych, ale jest opcja dodania użytkownika do listy przyjaciół za jego zgodą. Można na ten serwis też wysłać nagranie prosto z naszej kamery internetowej. Jest też wiele innych podobnych serwisów, także Polskich. Trzeba odróżnić serwis społecznościowy od najzwyczajniejszych serwisów hostingowych. Są także hybrydy serwisów hostingowych i społecznościowych. Zdobywają one coraz większą popularność. Nic dziwnego skoro w jednym miejscu można połączyć tyle funkcji i możliwości.

Polecamy

Prywatność i przestępczość

Na ta kwestie w ogóle w Internecie należy szczególnie uważać. W serwisach społecznościowych tym bardziej. Zakładając konto na serwisie społecznościowym zapewne w ogóle nie myśli się o tym, że wystawiamy nasze dane osobowe i inne informacje do publicznej wiadomości. Widzi się tylko korzyści i możliwości jakie niosą tego typu strony internetowe. Trzeba koniecznie pamiętać też o wadach. Gdy dodajemy zdjęcia, nasze prywatne, którymi nierzadko ludzie chwalą się przed znajomymi są oglądane też przez zupełnie obce osoby. Pół biedy, gdy jest możliwość ograniczenia wyświetlania większości zdjęć przez osoby z poza listy kontaktów. Następnie warto zabezpieczyć nasze dane osobowe. Jeśli nie musimy to po co wpisywać nazwisko? Wystarczy wpisać imię oraz w polu nazwisko pierwszą jego literę. O wpisywaniu adresu już nie wspominając. Powinno się dwa razy zastanowić zanim wpiszemy nasz prywatny adres na jakiejkolwiek stronie internetowej. Wpisywanie numeru telefonu też nie jest zbyt bezpieczne. Co innego numer komunikatora internetowego, którego numer zawsze łatwiej zmienić niż numer telefonu. E-mail zawsze trzeba wpisywać przy rejestracji na każdej stronie, która ma taką możliwość, żeby się zarejestrować. Jednak nie trzeba go pokazywać innym osobom, które mogą zbierać maila i robić z nich prawdziwe bazy danych do wysyłania spamu. Portale społecznościowe do doskonałe miejsca dla różnorakiej maści przestępców, złodziei i oszustów. Sieć internetowa ogólnie jest niebezpiecznym miejscem dla dzieci, które korzystają z jej zasobów bez kontroli rodziców. Jednak może być zagrożeniem też dla dorosłych. Bandyci tylko czekają na okazję. Niektórzy zbierają tylko dane osobowe. Inni przeglądając zdjęcia szukają zamożnych ludzi. Zdjęcia często są robione wewnątrz domów na tle sprzętu RTV, komputerów z telefonami w ręku. Poza tym zamożność można wywnioskować po wystroju wnętrz, meblach, ozdobach itp. Łatwo ustalić też adres takiej osoby. Miasto zawsze podane jest jak na tacy. Gorzej z dokładnym adresem. Jednak często są informacje do jakich szkół chodzą osoby, gdzie pracują. Wyśledzić miejsce zamieszkania, a potem wyczekać moment wyjazdu na weekend czy na wakacje nie jest trudno. Przestępcy na portalach społecznościowych mają gotowy rekonesans. Innym zagrożeniem jest pedofilia. Dzieci mogą zostać narażone na niebezpieczeństwo kontaktów przez Internet z takimi ludźmi podszywającymi się pod kogoś innego. Warto kontrolować poczynania dziecka w Internecie. Jednak portal społecznościowy może też być nieodpowiednim miejscem dla przestępców jeśli zbytnio się tam eksponują. Policja i moderatorzy cały czas obserwują portal, ale nie da rady wychwycić wszystkiego jeśli na portalu jest kilka milionów użytkowników.

Stock Exchange, Fotolia i Stockvault

Stock Exchange jest to przeogromna galeria zdjęć zawierająca ponad 350.000 wysokiej jakości zdjęć wykonanych przez ponad 30.000 fotografów. Można podzielić się własnymi fotografiami z innymi, ściągnąć ulubione zdjęcie. Tutaj naprawdę można znaleźć wiele inspiracji. Można skorzystać z niezwykłego zdjęcia i umieścić je na naszym blogu. Dzięki temu stanie się on unikalny i będzie przyciągał odwiedzających. Na stronie do dyspozycji jest forum i chat. Można dyskutować z innymi miłośnikami fotografii o technikach fotografowania, można też samemu udzielać wskazówek zdobywając autorytet. A może nawet zdarzyć się, że znajdzie się pracę. Strona wychodząc modzie na web 2.0 zastosowała formy zaangażowania użytkownika i jego wpływ na rozwój portalu. Do nich należy wymienione przeze mnie wcześniej forum, chat, komentowanie innych zdjęć. To powoduje, że serwis żyje i rośnie. Ten serwis jest bardzo znany i polecany przez wielu użytkowników zainteresowanych szczególnie fotografią. Dla każdego znajdzie się unikalna fotografia.

Fotolia zaliczana jest do pierwszych rynków o zasięgu światowym fotografii stockowej royalty free, pozwalającej profesjonalistom i amatorom na legalną sprzedaż oraz dzielenie się zdjęciami. Jest to międzynarodowa agencja stokową, w której można kupić i sprzedać online zdjęcia do użytku zawodowego Oferuje ogromną bazę zdjęć, także gratis na różne potrzeby. Dziennie przybywa tysiące nowych plików. Za każdy sprzedany plik oczywiście otrzymują wynagrodzenie. Każdy profesjonalista lub hobbista może wykorzystać swój talent i dodatkowo zarabiać. Wyszukiwanie zdjęć odbywa się za pomocą kategorii, galerii, znaczników, chmurki tagów, ostatniego zindeksowania, kraju, najlepszej sprzedaży. Spis najczęściej powtarzających się pytań (FAQ) odpowiada na różne pytania od użytkowników. Są one pomocne przy korzystaniu z serwisu. Fotolia powstała w 2005 roku. Obecnie jej społeczność osiąga ponad 5,5 milionów plików dostępnych online. Działa w 10 krajach. No i oczywiście ciągle rozwija się. Ostatnio wprowadzono możliwość zamieszczania klipów wideo.

Stockvault.net jest nowym serwisem oferującym bank zdjęć. To portal dla fotografów i miłośników fotografii. Osoby zainteresowane mogą przesłać swoje zdjęcia. Nie wymaga on rejestracji, aby pobrać zamieszczone zdjęcia. Wszystkie zdjęcia na tej stronie są darmowe dla użytku osobistego i niekomercyjnego wykorzystania. Stockvault jedynym celem jest zbieranie i średnich archiwum i zdjęć wysokiej rozdzielczości, że projektanci i studenci mogą dzielić się i korzystania w prywatnych i niekomercyjnych projektów.
Stockvault powstaje w 2001 roku. Główną ideą było zebranie fotografii dla projektantów i studentów. W ciągu następnych lat galeria rośnie. Fotograficy wystawiają swoje zdjęcia. Obecnie można swobodnie za reprezentować własne fotografie poprzez zautomatyzowany system ich umieszczania online.. Rejestrując się ma się dostęp do zaawansowanych funkcji. Szacuje się, że w ciągu ostatnich lat na stronę zagląda około 50.000 odwiedzających w ciągu dnia. Serwis zmierza w dobrym kierunku i znajdzie nowych użytkowników.

Tematyka stron

Tak naprawdę strony internetowe mogą dotyczyć wszystkiego, warto jednak zadbać o to, by tematyka naszej witryny była oryginalna.Kiedy zaczynamy projektowanie strony internetowej pierwszą rzeczą, o jakiej powinniśmy pomyśleć jest tematyka naszej witryny. Bez względu na to, czy będziemy pisać o kotach, psach czy też gwiazdach, nasza witryna powinna zostać zaprojektowana zgodnie z tematem. Warto przy tym zastanowić się, czy będziemy w stanie dysponować określoną liczbą materiałów, które zapewnią nam sprawne wykonanie strony. Należałoby również wspomnieć o tym, iż w dzisiejszych czasach powstaje wiele storn, które dotyczą przeróżnych tematów, bowiem wówczas wzrasta prawdopodobieństwo, iż witryna będzie odwiedzana przez przedstawicieli różnych grup społecznych i wiekowych. Jeśli na przykład tworzymy portal poświęcony filmom to warto zadbać o to, by znalazł się w nim dział zarówno poświęcony filom komediowym jak i horrorom czy filmom przygodowym. Na naszej stronie zawsze będziemy mogli zamieścić również kilka informacji odnośnie premier filmowych czy też biografii tych mniej i bardziej popularnych aktorów oraz aktorek.

Blogowanie stało się ostatnio bardzo modne, dlatego też wiele osób chętnie zakłada tego typu strony.Z blogami jest o tyle dobrze, że zwykle ich zwolennicy nie muszą nawet zajmować się projektowaniem własnych szablonów, bowiem raz, że na serwisach blogowych jest ich całe mnóstwo, a dwa wiele osób zajmuje się projektowaniem darmowych szablonów. Poza tym wielu z nas będzie mogło wykonać je samodzielnie przy odrobinie dobrej woli. Należałoby również wspomnieć o tym, iż blogi różnią się nieco od zwykłych stron internetowych, bowiem na nich zamieszczane są zwykle nasze własne przemyślenia i przeżycia. Z tego względu grafika może być nieco bardziej osobiste, a często możemy wpleść w nią również własne fotografie. Warto zdawać sobie jednak sprawę z tego, iż coraz częściej ludzie marzą o tym, by ich logi były profesjonalnymi stronami i z tego względu zamawiają różne szablony, by następnie móc modyfikować je zgodnie z własnym uznaniem. Poza tym warto wiedzieć również, iż blogi zwykle nie są zbyt skomplikowanymi stronami, bowiem zwykle ich działanie skupia się na stronie głównej i kilku nielicznych podstronach.