Blogowanie stało się modne. Prawie każdy z nas ma jakiś blog: personalny lub zawodowy. Chcemy zaistnieć w sieci. Musimy się przyłożyć i włożyć sporo wysiłku, aby stał się on poczytny. Trzeba znaleźć jakiś sposób na jego uatrakcyjnienie. Nie od dziś wiadomo, że zdjęcia mają tę magiczną moc przyciągania. Wpis bez ilustracji jest niekompletny. Brakuje mu czegoś. Nie wszyscy wiedzą, że istnieją specjalne strony w sieci oferujące gratisowe zdjęcia, które możemy wykorzystać właśnie w blogu. Musimy wiedzieć, gdzie należy ich szukać.

Jest wiele odmian serwisów społecznościowych. Są też takie, które pozwalają dzielić się użytkownikom tego portalu i nie rzadko w ogóle wszystkim użytkownikom Internetu plikami. Takie serwisy mają ogromne zaplecze serwerowe. Te serwery dysponują prawie niewyobrażalną dla zwykłego użytkownika komputera przestrzeń dyskową, na którą użytkownicy mogą wysyłać i tam przechowywać dane. Tymi danymi są np. zdjęcia, filmy, muzyka, programy oraz wiele innych rodzajów plików. Bardzo popularnym serwisem społecznościowym, na którym można dzielić się swoimi filmikami i muzyką jest serwis „youtube”. Można na niego wgrywać swoje nagrania z kamery, telefonu komórkowego. Są opcje oceny przez innych użytkowników oraz zamieszczania przez nich komentarzy. Mogą to robić tylko zarejestrowani użytkownicy. Nie jest to serwis bezpośrednio nastawiony na zdobywanie przyjaciół i szukanie najmowych, ale jest opcja dodania użytkownika do listy przyjaciół za jego zgodą. Można na ten serwis też wysłać nagranie prosto z naszej kamery internetowej. Jest też wiele innych podobnych serwisów, także Polskich. Trzeba odróżnić serwis społecznościowy od najzwyczajniejszych serwisów hostingowych. Są także hybrydy serwisów hostingowych i społecznościowych. Zdobywają one coraz większą popularność. Nic dziwnego skoro w jednym miejscu można połączyć tyle funkcji i możliwości.

Polecamy

  • Stomatolog w centrum dentystycznym Zielona Góra i Sulechów. Kompleksowe leczenie, nowoczesny sprzęt dentystyczny.

Funkcje portali społecznościowych

Portale społecznościowe oferują wiele dodatkowych funkcji. Te funkcje nie są niczym ograniczone, co najwyżej pomysłowością twórców. Można spotkać na niektórych zintegrowanie profilu z serwisem aukcyjnym. Z kolei inne oferują połączenie trzech kont na trzech serwisach w jedno i to samo, a raczej utworzenie konta na jednym z takich portali powoduje, że nie trzeba już zakładać nowych na innych portalach. Taka integracja jest bardzo wygodna. Powstają różnego typu komunikatory na serwisach społecznościowych, dzięki którym łatwo jest zostawić przyjacielowi wiadomość lub napisać do szerszej grupy osób. Niektóre serwisy dodają opcje odpłatne. Jest to nastawienie części usług na odpłatny charakter. Niektóre serwisy nie robią tego jeśli jest na rynku silna konkurencja. Jeśli jest jakaś alternatywa to użytkownicy na pewno z niej skorzystają, żeby nie płacić za jakieś usługi. W Polsce rynek serwisów społecznościowych nie jest jeszcze eksploatowany do końca i „monopoliści” na rynku pozwalają sobie na płatny charakter niektórych dodatkowych usług jakimi są wirtualne prezenty wyświetlane na profilu użytkownika itp. Głównym zyskiem takich portali są jednak przychody z reklam. Portale społecznościowe będą oferowały coraz więcej usług dodatkowych i płatnych i bezpłatnych, żeby tylko utrzymać i zwiększyć ruch na stronie i wygenerować większe zyski.

Komunikacja ze znajomymi. Dzięki portalom społecznościowym mamy wszystkich znajomych pod ręką. No na pewno nie wszystkich, bo jeszcze co niektórzy nie mają stałego dostępu do sieci lub po prostu nie chcą mieć konta na takich portalach. Jest to zrozumiałe i trzeba szanować ich wybór. W końcu są też inne środki komunikacji jak telefony, czy komunikatory internetowe. Jednak jeśli czasami chcemy się dowiedzieć co słychać u znajomych wystarczy wejść na ich konto w portalu społecznościowym. Jest to prosta metoda, ponieważ często są dodane nowe zdjęcia na profilu znajomego lub zostawił on jakąś notkę, komentarz itp. Dzięki liście kontaktów i możliwości wysyłania wiadomości nie musimy już wysyłać maili do znajomych, ale wystarczy wysłać wiadomość na portalu społecznościowym. Być może odczyta ją jeszcze prędzej nim będzie sprawdzał pocztę raz na kilka dni. Tak to prawda. Dziś ludzie na portale społecznościowe zaglądają kilkanaście razy dziennie. Komentują, wpisują się na profilach, zostawiają notki lub po prostu po cichu przeglądają konta innych osób i ich zdjęcia. Ciekawość ludzi nie zna granic i niektórzy potrafią poświęcić na kontakty ze znajomymi kilka godzin ze swojego i tak zapchanego obowiązkami dnia. Nie należy jednak być nachalnym wobec naszych znajomych. Odwiedzanie profilu naszego znajomego lub innej osoby też obcej kilka razy dziennie nie wygląda zbyt dobrze. Często może to przynieść skutki odwrotne do zamierzonych. Portal społecznościowy może być dobrym rozwiązaniem dla zapominalskich ludzi. Ile razy zdarzy się, że nie pamiętamy o urodzinach znajomego, wujka czy czasami nawet najbliższej rodziny? Dzięki serwisom społecznościom zawsze będziemy pamiętali o ich świętach nawet kilka dni wcześniej. Przez to możemy przygotować przyjęcie niespodziankę lub kilka dni wcześniej pomyśleć o prezencie, a nie kupować byle czego, żeby mieć jakiś prezent w ogóle. Można ustawić przypomnienie o urodzinach znajomych zarówno na skrzynkę pocztową (e-mail) i w samym portalu. Niektóre serwisy społecznościowe nastawione tylko na tworzenie ścisłych grup rodzinnych mogą przypominać nam nie tylko o urodzinach, ale też imieninach i rocznicach. Kto by pomyślał, że to właśnie dzięki Internetowi będziemy teraz mniej zapominalscy, a zarazem lepsi i serdeczniejsi dla bliskich i znajomych. Nie można przecież zrobić w takim ważnym dniu jakim są urodziny przykrości rodzinie czy przyjacielowi, gdy zapomnimy o tym dniu. Teraz dzięki takiemu przypomnieniu na serwisie społecznościowym od razu możemy wejść na profil solenizanta i złożyć mu życzenia lub napisać coś miłego. Zapewne taka osoba będzie się bardzo cieszyła. Trzeba jednak pamiętać, że taki wpis nie zastąpi życzeń, które składamy osobiście, a jeśli nie jest to możliwe wypadałoby wykonać też telefon. Jednak przypomnienie to bardzo wygodna funkcja.

Prywatność i przestępczość

Na ta kwestie w ogóle w Internecie należy szczególnie uważać. W serwisach społecznościowych tym bardziej. Zakładając konto na serwisie społecznościowym zapewne w ogóle nie myśli się o tym, że wystawiamy nasze dane osobowe i inne informacje do publicznej wiadomości. Widzi się tylko korzyści i możliwości jakie niosą tego typu strony internetowe. Trzeba koniecznie pamiętać też o wadach. Gdy dodajemy zdjęcia, nasze prywatne, którymi nierzadko ludzie chwalą się przed znajomymi są oglądane też przez zupełnie obce osoby. Pół biedy, gdy jest możliwość ograniczenia wyświetlania większości zdjęć przez osoby z poza listy kontaktów. Następnie warto zabezpieczyć nasze dane osobowe. Jeśli nie musimy to po co wpisywać nazwisko? Wystarczy wpisać imię oraz w polu nazwisko pierwszą jego literę. O wpisywaniu adresu już nie wspominając. Powinno się dwa razy zastanowić zanim wpiszemy nasz prywatny adres na jakiejkolwiek stronie internetowej. Wpisywanie numeru telefonu też nie jest zbyt bezpieczne. Co innego numer komunikatora internetowego, którego numer zawsze łatwiej zmienić niż numer telefonu. E-mail zawsze trzeba wpisywać przy rejestracji na każdej stronie, która ma taką możliwość, żeby się zarejestrować. Jednak nie trzeba go pokazywać innym osobom, które mogą zbierać maila i robić z nich prawdziwe bazy danych do wysyłania spamu. Portale społecznościowe do doskonałe miejsca dla różnorakiej maści przestępców, złodziei i oszustów. Sieć internetowa ogólnie jest niebezpiecznym miejscem dla dzieci, które korzystają z jej zasobów bez kontroli rodziców. Jednak może być zagrożeniem też dla dorosłych. Bandyci tylko czekają na okazję. Niektórzy zbierają tylko dane osobowe. Inni przeglądając zdjęcia szukają zamożnych ludzi. Zdjęcia często są robione wewnątrz domów na tle sprzętu RTV, komputerów z telefonami w ręku. Poza tym zamożność można wywnioskować po wystroju wnętrz, meblach, ozdobach itp. Łatwo ustalić też adres takiej osoby. Miasto zawsze podane jest jak na tacy. Gorzej z dokładnym adresem. Jednak często są informacje do jakich szkół chodzą osoby, gdzie pracują. Wyśledzić miejsce zamieszkania, a potem wyczekać moment wyjazdu na weekend czy na wakacje nie jest trudno. Przestępcy na portalach społecznościowych mają gotowy rekonesans. Innym zagrożeniem jest pedofilia. Dzieci mogą zostać narażone na niebezpieczeństwo kontaktów przez Internet z takimi ludźmi podszywającymi się pod kogoś innego. Warto kontrolować poczynania dziecka w Internecie. Jednak portal społecznościowy może też być nieodpowiednim miejscem dla przestępców jeśli zbytnio się tam eksponują. Policja i moderatorzy cały czas obserwują portal, ale nie da rady wychwycić wszystkiego jeśli na portalu jest kilka milionów użytkowników.

Facebook

Facebook ma zasięg globalny. Dzięki wyszukiwarce szybko i sprawnie jesteśmy w stanie odnaleźć znajomych, którzy mieszkają na innym kontynencie lub w dalekim kraju. Użytkownicy mają możliwość wysyłać sobie znajomości, dodawać się do znajomych, publikować swoje zdjęcia, polecać ciekawe linki, robić quizy, grać w różne gry. Dodatkowo, użytkownicy mogą dołączyć do sieci organizowanych przez miasta, pracę, szkoły i region. Nietypowa nazwa strony pochodzi od potocznej nazwy książek podawanych studentom, przez administrację uczelni, na początku roku akademickiego, by pomóc im lepiej się zapoznać. Strona posiada obecnie ponad 300 milionów aktywnych użytkowników na całym świecie. Facebook został zablokowany w niektórych krajach: Syrii, Chinach i Iranie. Ten ostatni postanowił odblokować go w 2009 roku. Niektórzy pracodawcy także blokują Facebook, by pracownicy nie marnowali na nim czasu. Badania wykazały, że jest to najpopularniejszy portal społeczności owy na świecie.