Blogowanie stało się modne. Prawie każdy z nas ma jakiś blog: personalny lub zawodowy. Chcemy zaistnieć w sieci. Musimy się przyłożyć i włożyć sporo wysiłku, aby stał się on poczytny. Trzeba znaleźć jakiś sposób na jego uatrakcyjnienie. Nie od dziś wiadomo, że zdjęcia mają tę magiczną moc przyciągania. Wpis bez ilustracji jest niekompletny. Brakuje mu czegoś. Nie wszyscy wiedzą, że istnieją specjalne strony w sieci oferujące gratisowe zdjęcia, które możemy wykorzystać właśnie w blogu. Musimy wiedzieć, gdzie należy ich szukać.

Jest wiele odmian serwisów społecznościowych. Są też takie, które pozwalają dzielić się użytkownikom tego portalu i nie rzadko w ogóle wszystkim użytkownikom Internetu plikami. Takie serwisy mają ogromne zaplecze serwerowe. Te serwery dysponują prawie niewyobrażalną dla zwykłego użytkownika komputera przestrzeń dyskową, na którą użytkownicy mogą wysyłać i tam przechowywać dane. Tymi danymi są np. zdjęcia, filmy, muzyka, programy oraz wiele innych rodzajów plików. Bardzo popularnym serwisem społecznościowym, na którym można dzielić się swoimi filmikami i muzyką jest serwis „youtube”. Można na niego wgrywać swoje nagrania z kamery, telefonu komórkowego. Są opcje oceny przez innych użytkowników oraz zamieszczania przez nich komentarzy. Mogą to robić tylko zarejestrowani użytkownicy. Nie jest to serwis bezpośrednio nastawiony na zdobywanie przyjaciół i szukanie najmowych, ale jest opcja dodania użytkownika do listy przyjaciół za jego zgodą. Można na ten serwis też wysłać nagranie prosto z naszej kamery internetowej. Jest też wiele innych podobnych serwisów, także Polskich. Trzeba odróżnić serwis społecznościowy od najzwyczajniejszych serwisów hostingowych. Są także hybrydy serwisów hostingowych i społecznościowych. Zdobywają one coraz większą popularność. Nic dziwnego skoro w jednym miejscu można połączyć tyle funkcji i możliwości.

Funkcje portali społecznościowych

Portale społecznościowe oferują wiele dodatkowych funkcji. Te funkcje nie są niczym ograniczone, co najwyżej pomysłowością twórców. Można spotkać na niektórych zintegrowanie profilu z serwisem aukcyjnym. Z kolei inne oferują połączenie trzech kont na trzech serwisach w jedno i to samo, a raczej utworzenie konta na jednym z takich portali powoduje, że nie trzeba już zakładać nowych na innych portalach. Taka integracja jest bardzo wygodna. Powstają różnego typu komunikatory na serwisach społecznościowych, dzięki którym łatwo jest zostawić przyjacielowi wiadomość lub napisać do szerszej grupy osób. Niektóre serwisy dodają opcje odpłatne. Jest to nastawienie części usług na odpłatny charakter. Niektóre serwisy nie robią tego jeśli jest na rynku silna konkurencja. Jeśli jest jakaś alternatywa to użytkownicy na pewno z niej skorzystają, żeby nie płacić za jakieś usługi. W Polsce rynek serwisów społecznościowych nie jest jeszcze eksploatowany do końca i „monopoliści” na rynku pozwalają sobie na płatny charakter niektórych dodatkowych usług jakimi są wirtualne prezenty wyświetlane na profilu użytkownika itp. Głównym zyskiem takich portali są jednak przychody z reklam. Portale społecznościowe będą oferowały coraz więcej usług dodatkowych i płatnych i bezpłatnych, żeby tylko utrzymać i zwiększyć ruch na stronie i wygenerować większe zyski.

Komunikacja ze znajomymi. Dzięki portalom społecznościowym mamy wszystkich znajomych pod ręką. No na pewno nie wszystkich, bo jeszcze co niektórzy nie mają stałego dostępu do sieci lub po prostu nie chcą mieć konta na takich portalach. Jest to zrozumiałe i trzeba szanować ich wybór. W końcu są też inne środki komunikacji jak telefony, czy komunikatory internetowe. Jednak jeśli czasami chcemy się dowiedzieć co słychać u znajomych wystarczy wejść na ich konto w portalu społecznościowym. Jest to prosta metoda, ponieważ często są dodane nowe zdjęcia na profilu znajomego lub zostawił on jakąś notkę, komentarz itp. Dzięki liście kontaktów i możliwości wysyłania wiadomości nie musimy już wysyłać maili do znajomych, ale wystarczy wysłać wiadomość na portalu społecznościowym. Być może odczyta ją jeszcze prędzej nim będzie sprawdzał pocztę raz na kilka dni. Tak to prawda. Dziś ludzie na portale społecznościowe zaglądają kilkanaście razy dziennie. Komentują, wpisują się na profilach, zostawiają notki lub po prostu po cichu przeglądają konta innych osób i ich zdjęcia. Ciekawość ludzi nie zna granic i niektórzy potrafią poświęcić na kontakty ze znajomymi kilka godzin ze swojego i tak zapchanego obowiązkami dnia. Nie należy jednak być nachalnym wobec naszych znajomych. Odwiedzanie profilu naszego znajomego lub innej osoby też obcej kilka razy dziennie nie wygląda zbyt dobrze. Często może to przynieść skutki odwrotne do zamierzonych. Portal społecznościowy może być dobrym rozwiązaniem dla zapominalskich ludzi. Ile razy zdarzy się, że nie pamiętamy o urodzinach znajomego, wujka czy czasami nawet najbliższej rodziny? Dzięki serwisom społecznościom zawsze będziemy pamiętali o ich świętach nawet kilka dni wcześniej. Przez to możemy przygotować przyjęcie niespodziankę lub kilka dni wcześniej pomyśleć o prezencie, a nie kupować byle czego, żeby mieć jakiś prezent w ogóle. Można ustawić przypomnienie o urodzinach znajomych zarówno na skrzynkę pocztową (e-mail) i w samym portalu. Niektóre serwisy społecznościowe nastawione tylko na tworzenie ścisłych grup rodzinnych mogą przypominać nam nie tylko o urodzinach, ale też imieninach i rocznicach. Kto by pomyślał, że to właśnie dzięki Internetowi będziemy teraz mniej zapominalscy, a zarazem lepsi i serdeczniejsi dla bliskich i znajomych. Nie można przecież zrobić w takim ważnym dniu jakim są urodziny przykrości rodzinie czy przyjacielowi, gdy zapomnimy o tym dniu. Teraz dzięki takiemu przypomnieniu na serwisie społecznościowym od razu możemy wejść na profil solenizanta i złożyć mu życzenia lub napisać coś miłego. Zapewne taka osoba będzie się bardzo cieszyła. Trzeba jednak pamiętać, że taki wpis nie zastąpi życzeń, które składamy osobiście, a jeśli nie jest to możliwe wypadałoby wykonać też telefon. Jednak przypomnienie to bardzo wygodna funkcja.

Poznawanie nowych ludzi

Dzięki temu co oferują portale społecznościowe można nawiązać w Internecie nowe znajomości. Jest to o tyle proste, że możemy w Internecie przełamać nawet największą nieśmiałość. Jednak Internet nie jest całkowitym lekarstwem na tego typu problemy. Jest tylko środkiem dzięki któremu możemy te problemy przezwyciężyć. Zakładając konto na jakimś portalu społecznościowym nie jest powiedziane, że od razu będziemy mieli więcej przyjaciół. Zależy to od naszego nastawienia do tego typu portalów. Warto dodać choć jedno swoje zdjęcie, żeby pokazać innym użytkownikom, że traktuje się to poważnie. Na konto użytkownika bez zdjęcia zagląda też drastycznie mniej osób. Na poszczególnych kontach można umieścić też krótki opis siebie lub zainteresowań, różnorakich hobby, więc łatwiej nawiązać nowe kontakty. Gdy nie ma w ogóle zdjęcia nikt nowy nie wejdzie na nasze konto i nie dowie się niczego o nas. Zdjęcie to ważny czynnik na serwisie społecznościowym. Warto dodać zdjęcie odpowiednie. Takie które pokazalibyśmy dziewczynie/chłopakowi, ale też pracodawcy czy rodzinie. Na portalach społecznościowych zdarzają się ludzie bez wyobraźni i wstawiają zdjęcia w bardzo dziwnych pozach, okolicznościach, z alkoholowych imprez itp. Trzeba pamiętać, że wiele osób może zobaczyć takie zdjęcie i nie wszystkim mogą się one spodobać. W Internecie można wyszukać specjalne serwisy społecznościowe lub fora o określonej tematyce. Takie serwisy skupiają osoby o wspólnych zainteresowaniach i profesjach. Wtedy można łatwiej poznać ludzi, którzy interesują się tym czym interesujemy się my niż na ogólnym serwisie. Można spotkać serwisy miłośników motocykli, lekarzy, czytających książki fantasy, czy ludzi lubiących horrory. Jeśli coś jest naszą wielką pasją warto poszukać takiego serwisu i dzielić się naszymi wrażeniami z innymi ludźmi. Wymieniać z nimi uwagi, przekazywać doświadczenie i cenne porady. U takich ludzi znajdziemy też łatwiej zrozumienie nie tylko w kwestiach ściśle związanych z naszym hobby, zawodem czy subkulturą do której jesteśmy zaliczani. Zapewne takie osoby mają przez swoje zainteresowanie, zawód itp. podobne problemy jak my. Jeśli np. interesujemy się fotografią łatwo możemy uzyskać porady od innych użytkowników o kwestii wyboru sprzętu. Mogą oni oceniać też nasze zdjęcia i podpowiadać co zrobić, żeby wykonać lepsze. Niektóre grupy organizują na takich portalach społecznościowych zloty i spotkania. Wszyscy umawiają się na dany dzień i godzinę. Osoby najbardziej zaangażowane przygotowują miejsce spotkania i dbają ogólnie o organizację. Portale społecznościowe to niesamowite możliwości do rozwijania swoich zainteresowań.